فایل قابل نسخه برداری : 2016-12-27_02.30.14_رسوب شناسي و تعيين پتانسيل غبارزايي كوير بزرگ ايران.doc
نام نویسنده : مجید معینی، حامد مرادی، حسن محسنی
ناشر : سازمان زمین شناسی کشور
تاریخ نشر : دى 1395
عنوان : رسوب شناسی و تعیین پتانسیل غبار زایی کویر بزرگ ایران
شرح مختصر :
رسوب شناسی و تعیین پتانسیل غبارزایی کویر بزرگ ایران
مسأله آلودگی و زیان‌هایی که در اثر آن به جوامع انسانی وارد می‌گردد امروزه از نگرانی‌های جدی بشر به شمار می‌رود، به‌طوری که خطرات ناشی از آن علاوه بر تأثیراتی که بر اقتصاد جامعه وارد می‌نماید، بر روی سلامت انسان نیز مؤثر است. تغییر اقلیم جهانی که با گرم شدن کره زمین در ارتباط است منجر به گسترش خشکسالی در کشور ایران گردیده، و این تغییرات اقلیمی پهنه‌های آبی داخل خشکی‌ها را تحت تأثیر قرار داده و منجر به خشک شدن آن‌ها گردیده است. پس از خشک شدن این توده‌های آب، رسوبات بستر آن‌ها در معرض باد قرار گرفته و به‌صورت ریزگرد منتشر شده و توفان‌های ریزگرد را ایجاد می‌کنند.
به‌عنوان مثال پس از خشک ‌شدن دریاچه هامون‌ دشت سیستان توفان‌های ریزگرد، میزان و حجم غبار تولیدشده افزایش بی‌سابقه‌ای داشته و مشکلاتی را برای سلامتی ساکنان آن مناطق ایجاد نموده است (محمدی، 1389).
گردوغبار توده‌ای از ذرات جامد ریز غبار و گاه دود با قطرکم‌تر از 10 میکرون است که در جو پخش شده و دید افقی را بین 1 تا 2 کیلومتر محدود می‌کند و برای بیماران تنفسی بسیار زیان آور است. گردوغبار به عنوان یکی از مهم‌ترین پدیده‌های جوی و یکی از بلایای طبیعی شناخته شده، مورد توجه بسیاری از اندیشمندان و محققان در شاخه‌های مختلف علوم از جمله علوم جوی است.
خاستگاه و مکانیسم تشکیل، انتقال، انتشار و همچنین پیامدهای وقوع این پدیده با تکنیک‌ها و روش‌های متعدد مورد مطالعه قرار می‌گیرد.